13 - 14. století středověk

K postupnému rozvoji evropského sklářství dochází koncem 12. a hlavně ve 13. století. Už od druhé poloviny 12. století, zvláště pak v následujících dvou stoletích, se setkáme s nádobami zdobenými nálepy nebo skleněnými nitěmi z kobaltové skloviny. Barvení sloučeninami manganu, patří ve sklářství k nejstarším.

Na počátku 13. století bylo sklo velmi vzácné a mělo charakter luxusního zboží. Pro období 13. století až první poloviny 14. století jsou typické určité tvary nádob. Jedná se například o kulovité číše s nálepy. Jedním ze zvláštních tvarů lahve je tak zvaný kuttrolf. Tato láhev s vícenásobným trubicovým hrdlem je v různých variantách známá od antiky. Datovaná od první poloviny 14. do druhé poloviny 15. století.

Číše s taženými kapkami Nuppenbecher jsou považovány za nejstarší nádoby nalezené na našem území. Jejich tvar je rozlišován ve dvou základních variantách, a to číše s vertikálně natavenými hladkými žebry a číše s analogicky natavenými žebry zdobenými modrými zrníčky nebo barevnými žebry. Číšky s horizontálními štípanými pásky jsou nalézány převážně v německých lokalitách.

 
420
132014201320
Značky

Stránka 1 z 1 - 12 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 12 položek celkem